Historia jachtu HETMAN

Sezon 2003

Sezon rozpoczął się tradycyjnie 1-go maja podniesieniem bandery klubowej i Regatami o „Puchar Komandora Klubu”. Wystawiono silny skład, załoga pod dowództwem kpt. Jędrzeja Czajkowskiego zdobyła pierwszy puchar. Następne regaty były treningiem do udziału HETMANA w „The Cutty Sark Tall Ships’ Race 2003”. Załoga kpt. Waldemara Waszczyka w regatach o „Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej” zdobyła kolejny puchar.

22-go lipca HETMAN uczestniczy w paradzie morskiej „Cutty Sark 2003” a wieczorem załoga z kapitanem Jędrzejem Czajkowskim przekracza linię startu na trasie Gdynia – Turku. Po trzech dobach żeglugi przy słabych i zmiennych wiatrach HETMAN przekroczył linię mety a następnie zacumował do burty stojącego na kotwicy „Daru Młodzieży”. Korzystano z gościnności i kuchni naszego flagowego żaglowca do następnego dnia. Pierwszego sierpnia dowodzenie HETMANEM przyjął kpt. Waldemar Waszczyk.

Drugi etap do Rygi to atrakcyjne przejście fińskimi szkierami. Odwiedzono porty:
- Stormalo,
- Sottuhamn,
- Degerby,
- Rodhamn i dłużej zatrzymano się w Marienhamn.

Następnie HETMAN przyjął kurs na Rygę po drodze odwiedzając port Venspils. Żeglarze długo będą pamiętali gościnny port Ryga. Wspaniała organizacja, wiele ciekawych imprez i spotkań oraz wycieczek dla załóg. 14-go sierpnia start do regat na trasie Ryga – Trawemunde – Lubeka. Warunki były żeglarskie, ponad dwie doby w sztormie o sile 7 - 8ºB. Po przebyciu ponad 400 Mm HETMAN zajął 5-te miejsce w swojej klasie. Wiele jachtów nie ukończyło wyścigu.
Pobyt w portach niemieckich nie był tak atrakcyjny a więc załoga skraca pobyt i korzystając z silnych i korzystnych wiatrów przyjęła kurs na Gdynię. Dystans 320 Mm HETMAN przebył w ciągu 43 godzin osiągając okresowe prędkości ponad 12 węzłów co należy uznać dla jachtu tej klasy za wynik znakomity.
Sezon 2003 załoga HETMANA zakończyła zdobywając kolejny puchar w regatach o „Puchar Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej”.

Fundacja Morska Hetman zorganizowała i dofinansowała uczestnictwo młodych żeglarzy w „Cutty Sark 2003”.