Działalność

 

Fundacja Morska Hetman powstała jesienią 2000 roku. 

Powodem była konieczność dofinansowania jachtu HETMAN, weterana polskiego żeglarstwa. Jacht, przez którego pokład przewinęło się tysiące żeglarzy musi służyć dalej młodzieży, która pokochała morze. 

Pomysłodawcą powołania fundacji był admirał Jędrzej Czajkowski. To jego decyzja z roku 1996 o odbudowie HETMANA sprawiła, że ten jacht jeszcze istnieje. Fundatorem powołującym fundację do życia został Zdzisław Derlicki, żeglarz z załogi HETMANA. Zorganizowanie i rejestrację fundacji oraz jej prowadzenie przyjął na siebie kapitan i opiekun jachtu HETMAN Waldemar Waszczyk. Dzięki armatorowi jachtu, Ośrodkowi Szkolenia Marynarki Wojennej, który ograniczył eksploatację HETMANA do celów służbowych, umożliwił zdobywanie praktyki morskiej młodym żeglarzom. Fundacja ma możliwość nadzorować edukację młodych żeglarzy. Przyjęła też na siebie obowiązek utrzymania HETMANA, jachtu drewnianego z siedemdziesięcioletnią historią służby na morzu, w stanie stałej gotowości do bezpiecznej żeglugi w każdych warunkach na wszystkich akwenach. Przekłada to się na obowiązek angażowania środków fundacji w remonty, modernizacje i wyposażenie jachtu.

Pokład HETMANA służy młodym żeglarzom, których morze samo weryfikuje. Żeglarstwo morskie nie jest dla wszystkich, podobnie jak alpinizm czy inne sporty ekstremalne. Fundacja koncentruje się na udostępniani pokładu jachtów pełnomorskich właśnie młodym ludziom. Kapitanowie, kadra Marynarki Wojennej, zawodowi marynarze szkolą młode załogi na lądzie i w morzu, są gwarantem przekazania odpowiedniej wiedzy i tradycji następnym pokoleniom. Właśnie pokład HETMANA jest odpowiednim miejscem, dla młodych ludzi, zdrowych i wysportowanych, zdeterminowanych w zdobywaniu wiedzy.

Żeglarstwo morskie jest sportem drogim, ale zadaniem fundacji jest udostępnienie go młodzieży nie koniecznie zamożnej. Fundacja daje szanse młodzieży z wszystkich środowisk.

W roku 2004 Fundacja Morska Hetman uzyskała statusu ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO.

Jako organizacja pożytku publicznego liczymy na 1% odpisu od podatku, od sympatyków morza i żagli, od przyjaciół popierających naszą działalność. Fundacja nie zatrudnia pracowników etatowych, wszystkie czynności związane z działalnością wykonywane są przez zarząd i radę fundacji społecznie. Fundacja prowadzi działalność gospodarczą, jest płatnikiem podatku VAT, a wszystkie dochody przeznaczone są na cele statutowe.

hetman

SY Hetman


Podglądanie lodowców


Oddanie honoru poległym marynarzom